SWOST: 40 visu laiku ietekmīgākās sievietes sportā III

Alise Koučmena

Pirms 1948.gada vasaras melnādaina sieviete nekad nebija izcīnījusi olimpisko zeltu. Alise Koučmena šķērsja šo barjeru, izcīnot pirmo vietu sieviešu augstlēkšanā 1948.gada Londonas spēlēs, uzvara, kas iezīmēja vienu no "svarīgākajiem pagrieziena punktiem attiecībā uz redzamu melnādaino sievišķību un melnādaino sieviešu kļūšanu par amerikāņu varonības simboliem", teica Bonija J.Morisa, UC vēstures katedras pasniedzēja Bērklijas un Džordža Vašingtonas universitātes sieviešu studiju emeritētā profesore.

Vēsturiskā uzvara pavēra durvis arī citām melnādainajām sievietēm sportā. “Laikā, kad bez Džekija Robinsona un Džo Luisa bija maz augsta līmeņa melnādaino sportistu, Koučmena kļuva par pionieri,” 2014.gadā Koučmenas nekrologā rakstīja New York Times. "Viņa pavēru olimpipsko ceļu afroamerikāņu sieviešu sporta zvaigznēm, piemēram, Vilmai Rūdolfai, Evelīnai Ešfordai, Florensai Grifitai Džoinerei un Džekijai Džoinerei-Kerzi." Lai gan 1948.gada Olimpiskās spēles iezīmēja Koučmenas vieglatlētikas karjeras beigas, viņa turpināja ietekmēt citu cilvēku dzīvi, kļūstot par pamatskolas skolotāju un nodibinot Alises Koučmenas vieglatlētikas fondu, lai palīdzētu jaunajiem sportistiem un bijušajiem sportistiem, rakstīja Times.

Diāna Naijada

2013.gadā Diāna Naijada paveica to, ko neviens cilvēks vēsturē vēl nebija izdarījis. Toreiz 64 gadus vecā sieviete bez palīdzības nopeldēja vairāk nekā 100 jūdzes no Floridas līdz Kubai, pavadot ūdenī vairāk nekā divas pilnas dienas — bez haizivs tvertnes drošības un jelkādas citas palīdzības. Drīz pēc tam, kad bija pabeigusi vēsturisko peldējumu, ko Naijada bija mēģinājusi piecas reizes iepriekš, viņa stāvot pludmalē teica runu pūlim, kas bija tur pulcējies: "Man ir trīs vēstījumi: viens ir tas, ka mums nekad, nekad nevajadzētu padoties," viņa teica NPR. "Otrais ir tas, ka neviens nekad nav pārāk vecs, lai piepildītu savu sapni. Treškārt, lai gan tas šķiet individuālais sporta veids, tam tomēr nepieciešama komanda."

"Viņa ir mana varone," saka Moriss par Naijadu, atzīmējot ne tikai rekordgaro peldējumu, bet arī Naijadas atklāto viedokli par peldētāju seksuālo izmantošanu. 2017.gada novembrī, aizsākot kustību #MeToo, Naijada uzrakstīja publikāciju laikrakstam New York Times, kurā viņa atklāja, kā viņai un viņas komandas biedrenēm kā jaunām sportistēm vairākkārt uzmācies viņu peldēšanas treneris. "Pastāstiet savu stāstu," rakstīja Naijada, mudinot runāt arī citus upurus. "Pastāvēsim, lai mūs nekad vairs nevarētu apklusināti."

Linna Hila

Linna Hila, kas tiek uzskatīta par vienu no labākajām klinšu kāpējām pasaulē, iegāja vēsturē 1993.gadā, kad viņa kļuva par pirmo cilvēku pasaulē gan starp vīriešiem, gan sievietēm, kas brīvi uzkāpusi pašā virsotnē — stāvajā, atklātajā maršrutā Josemitas leģendārajā Elkapitana kalnā. Nākamajā gadā viņa varoņdarbu atkārtoja mazāk nekā 24 stundās (iepriekš tas viņai prasīja četras dienas). "Gadiem ilgi tas bija bijis tik daudzu cilvēku mērķis, un tas nebija paveikts, un es patiešām lepojos, ka esmu sieviete," Hila stāstīja televīzijas raidījumā Inside Edition. Šķēršļu pārvarēšanas varoņdarbs, kas netika atkārtots 12 gadus, atstāja dziļu un ilgstošu ietekmi uz sportu. "Hilas uzkāpšana virsotnē, ko dēvē par "Nose", bija satriecošs sasniegums ne tikai starp vīriešiem, bet arī starp sievietēm, patiesībā jo īpaši starp sievietēm,” Elisona Osiusa rakstīja Outside 2016.gadā. “Gandrīz neviena sieviete tajā laikā nespēja to paveikt, patiesībā to nespēja pat paši spēcīgākie tā laika vīrieši. Tas radīja jaunu valsts un starptautisko interesi par jaunām kāpšanas sfērām, kas iespējamas Josemitas iespaidīgajās sienās, un tas palīdzēja iedvesmoties tehniski labākajiem kāpējiem paplašināt savu prasmju kopumu tādos veidos, kas joprojām izpaužas mūsdienās.

Betānija Hamiltone

Konkurētspējīgā sērfotāja Betānija Hamiltone bija tikai 13 gadus veca, kad viņa zaudēja roku haizivs uzbrukumā Kauai, Havaju salās. 2003.gada incidents, kas kļuva par starptautisku sensāciju, padarīja jauno pusaudzi par izturības un iedvesmas simbolu, it īpaši, kad Hamiltone atgriezās uz sacensību dēļa mazāk nekā vienu mēnesi pēc incidenta. Divus gadus vēlāk Hamiltone kļuva par valsts čempioni. Viņas stāsts iedvesmoja 2011.gada Holivudas filmu Sērfotāja dvēsele (Soul Surfer) un 2019.gada dokumentālo filmu Neapturamā Betānija Hamiltone (Bethany Hamilton: Unstoppable).

Pašlaik 30 gadus vecā Hamiltone ir profesionāla sērfotāja, motivācijas lektore, autore, sērfotāju slavas zāles locekle un divu bērnu māte. "Galu galā mani virza mana aizraušanās un mīlestība uz viļņiem," Hamiltone stāstīja NPR pagājušajā gadā. "Ziniet, tik daudzi cilvēki domā: "Kāpēc tu atgriezties okeānā, kur oprojām ir haizivis?", un es domāju: "Nuziniet, man vienkārši ir vairāk bailes zaudēt mīlestību, ko jūtu pret viļņiem."

Liza Leslija

2002.gadā Liza Leslija lauza dzimumu nevienlīdžibu basketbolā, kļūstot par pirmo sievieti, kas WNBA spēlē piedalījusies slam-dunk. Šis brīdis (kam varat būt liecinieks šeit) ir tikai viens no Leslijas daudzajiem bijību iedvesmojošajiem sasniegumiem. Šī īpaši talantīgā sportiste ir arī četrkārtēja olimpiskā zelta medaļas ieguvēja, trīskārtēja WNBA MVP, divkārtēja FIBA Pasaules kausa zelta medaļas ieguvēja un 2002.gada Pasaules kausa MVP ieguvēja. Līdz brīdim, kad Leslija aizgāja pensijā 2009.gadā, viņa bija līgas karjeras līdere grozu gūšanā un atlēkušajās bumbās, ziņo New York Times.

"Es nedomāju, ka šodien laukumā, šajā līgā vai jaunatnes līgās visā valstī ir sportiste, kas nebūtu parādā pateicības  Lizai Leslijai vai neskatītos uz viņu kā uz ikonisku figūru sieviešu basketbolā,” 2009.gadā laikrakstam Times sacīja bijusī WNBA prezidente Donna Orendere. "Viņa ir bijusi viena no izcilākajām sportistēm, vien no  sīvākajām konkurentēm."

Katrīna Svitcere

Bostonas maratons neapšaubāmi ir prestižākās maratona sacensības pasaulē. Taču vairāk nekā septiņus gadu desmitus pēc tā uzsākšanas 1897.gadā sacensības bija atvērtas tikai vīriešiem. 1967.gadā Katrīna Svitcere apstrīdēja šos pieņēmumus, noskrienot un pabeidzot ikonisko skrējienu, kas tolaik vēl bija tikai vīriešu disciplīna (kāda cita sieviete - Roberta Giba, skrēja sacensībās gadu iepriekš, taču bez reģistrēsanās). Jau pēc divām jūdzēm no sacensību sākuma, kurām Svitcere bija reģistrējusies ar dzimumam nenosakāmu vārdu “K.V. Switzer”, kāda amatpersona mēģināja noraut viņas sacensību numuru, bet Svitceres draugs agresīvo amatpersonu bloķēja. Mirklis tika iemūžināts ikoniskos fotoattēlos un kopīgots plašsaziņas līdzekļos, un drīz vien sekoja pārmaiņas.

Piecus gadus pēc Svitceres vēsturiskā finiša Bostonas maratons paplašināja dalību sievietēm, kas ir būtisks solis cīņā pret dzimumu vienlīdzību skriešanā. Kad arvien vairāk sieviešu sāka skriet maratonus, Svitcere turpināja skriet (citu sasniegumu starpā viņa uzvarēja Ņujorkas maratonā 1974.gadā) un uzsāka arī Eivonas starptautisko skriešanas trasi, kas starp 27 valstīm notiek tikai sievietēm. 2017.gadā Svitcere atkal noskrēja Bostonas maratonu — 50 gadus pēc sava vēsturiskā pirmā finiša. Tajā gadā viņai bija vairāk sieviešu skrējēju: gandrīz puse no visiem finišētājiem bija sievietes.

Annika Sērenštama

Zviedru amerikāniete Annika Sērenštama ir viena no labākajām golfa spēlētājām vēsturē, kas savas karjeras laikā uzvarējusi ovāciju cienīgā 72 Dāmu profesionālā golfa asociācijas sacensībās. Tomēr, iespējams, viens no viņas pazīstamākajiem brīžiem bija, kad viņa pārkāpa dzimumu nevienlīdžibas barjeru, startējot sacensībās, kas parasti ir tikai vīriešiem. PGA tūres 2003.gada Amerikas bankas koloniālajā pasākumā Sērenštama izvirzījās kopā ar pasaules labākajiem golfa spēlētājiem, kļūstot par pirmo sievieti, kas to izdarījusi kopš Babes Zaharijas Didriksones 1945.gadā.

Lai gan Sērenštama šajās sacensībās neuzvarēja, viņas klātbūtne vien nozīmēja kaut ko sensacionālu. "Tā bija mana misija," sacīja Sērenštama pēc paziņojuma par aiziešanu pensijā. "Tas bija mans ceļš, mans ceļojums, un es jutu, ka cilvēki pieņēma to: "Hei, viņa ir sportiste, un viņa vēlas kļūt labāka." Es vienmēr esmu ļāvusi saviem klubiem izteikties. Un es jutu, ka cilvēkiem tas patika."

Alisone Fēliksa

2019.gadā seškārtējā olimpiskā zelta medaļniece izcīnīja savu 12.zelta medaļu vieglatlētikas Pasaules čempionātā, pārspējot Useina Bolta rekordu tikai 10 mēnešus pēc dzemdībām, izmantojot C-sekcijas daļu.

Ar savu dominējošo stāvokli vieglatlētikā un sieviešu, īpaši māšu, aizbildniecību sportā Fēliksa palīdz izplatīt svarīgu vēstījumu: sievietes var būt mātes un pasaules līmeņa sportistes. Iepriekš 2019.gadā Fēliksa spēra vēl vienu soli uz priekšu sportistu labā, kad viņa sekoja citu olimpiešu Alīsijas Montanjo un Karas Goučeres piemēram un norādīja, ka Nike neatbalsta grūtnieces un mātes. “Es neesmu gatava pieņemt pastāvīgo status quo saistībā ar maternitāti. Es lūdzu uzņēmumam Nike līgumā garantēt, ka netikšu sodīta, ja grūtniecības mēnešos es nesniegšu savu labāko sniegumu,” viņa rakstīja laikrakstā New York Times maijā. "Es gribēju noteikt jaunu standartu. Ja es, viena no Nike visplašāk pārdotajām sportistēm, nevarētu nodrošināt šo aizsardzību, kurš gan to varētu? Šoreiz vieglatlētikas gigants ieklausījās. Augustā uzņēmums paziņoja par jaunu maternitātes politiku visām sponsorētajām sportistēm, kas garantē samaksu un prēmijas par 18 mēnešiem saistībā ar grūtniecību.

Mikaela Šifrina

Ar divām olimpiskajām zelta medaļām, trim pasaules čempionātiem un 66 Pasaules kausa uzvarām, Mikaela Šifrina ir viena no labākajām kalnu slēpotājām vēsturē. Pēc satricinošās 2018.–2019.gada rekordu sezonas Šifrina uzvarēja 125 Pasaules kausa sacīkstēs, kas aptumšotu pat pašreizējo karjeras rekordu par 39 (!) saskaņā ar New York Times.

"Ar nepacietību gaidu nākamo 2019.–2020.gada sezonu, kurā joprojām ceru būt viena no labākajām sacīkšu sportistēm, tomēr vēlos sasniegt jaunas robežas, izvirzīt jaunus sportiskos mērķus un veicināt citas meitenes piespiest sevi," Šifrina stāstīja Glamour 2019.gadā. Citiem vārdiem sakot, viņa ir šeit, lai ne tikai uzlabotu sevu sniegumu, bet arī iedvesmotu citus un paaugstinātu visu sporta veidu šajā procesā. Mēs savukārt varam redzēt, kā top dzīva leģenda.

Keitija Ledekija

Kad Google ierakstījām “Keitija Ledekija peldētāja”, meklēšanas platforma parādīja, ka cilvēki jautā arī: “Vai tu peldi kā Keitija Ledekija?” Un šis jautājums arī ir pilnīgi pamatots. Jo, kad jūs pārsteidzat pasauli, izcīnot savu pirmo zelta medaļu 15 gadu vecumā (800 metri brīvajā stilā 2012.gada Londonas olimpiskajās spēlēs), un pēc tam četrus gadus vēlāk aizstāvat titulu Rio, finišējot pirms sudraba medaļnieka par pārsteidzošām 11 sekundēm un uzstādot jaunu pasaules rekordu šajā disciplīnā, protams, cilvēki vēlēsies līdzināties jūsu sniegumam. Un tādā veidā 23 gadus vecā frīstaila fenomene ir kaut kas vairāk nekā vienkārši uzliesmojošs, ātrs peldētājs — viņa ir ikona un elks nākamajai jauno peldētāju paaudzei. "Nākamajās olimpiskajās spēlēs jaunākā, ātrākā peldētāja būs nākamā Keitija Ledekija, nevis sieviete Maikla Felpsa," 2016.gadā Glamour stāstīja divkārtējā olimpiskā kalnu riteņbraucēja Lea Deivisone.